A vízpazarlás civilizációs betegség. Az emberiség tékozló életmódja azonban egy idő után megbosszulja magát.
Földünk édesvíz készlete nem végtelen, és az elmúlt évtizedek környezetszennyező életmódjának következtében egyre több helyen okoz problémát a vízhiány. Kulcsfontosságú tehát, hogy egyéni és globális szinten is megtegyük a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a bolygó élővilága a jövőben is elegendő vízhez jusson.
Globális szinten a környezetvédelemmel foglalkozó szervezetek célzottan küzdenek a bolygó és a vízkészlet megóvásáért. Szerencsére, számos olyan praktika létezik, amellyel a hétköznapi emberek is sokat tehetnek azért, hogy megállítsák a vízpazarlást.
Ebben a cikkben ezeket gyűjtöttük össze neked!
Fenntartható kertet mindenkinek
Egy buján zöldellő, virágokkal és árnyas fákkal tarkított kert valóságos oázis lehet a zsúfolt mindennapok sűrűjében. Egy kert gondozása azonban rengeteg vizet igényel.
Noha a növényeknek szánt vizet nem lehet megspórolni, vannak olyan trükkök, amelyek segítségével megakadályozható a vízpazarlás.
Gyűjtsd össze a vizet!
Ha van locsolórendszered, érdemes úgy kialakítani, hogy a rendszer – elegendő csapadék esetén – az esővizet használja fel. Nem csak a környezeted lesz hálás ezért, hanem a pénztárcád is, hiszen éves szinten jelentős összeget spórolhatsz meg így.
Az esővíz összegyűjtése nem ördöngösség: bőven elegendő, ha kihelyezel egy nagyobb tartályt, vagy az ereszből elvezeted a vizet egy nagyobb tárolóba. Ha elegendő csapadék hullik, rövid idő alatt nagy mennyiségű vízhez juthatsz, amelyért az összes fotoszintetizáló klorofillcsodád hálás lesz!
Amikor már az esőtánc sem segít
Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, és a növényeid akkor is szomjazzák a vizet, amikor éppen hetekig nem esik az eső. Persze némi csapadék reményében megpróbálhatod lemosni az autódat, de ha Murphy törvénye sem segít, a fenntartható kertgazdálkodás megmentheti a helyzetet!
Ha a klasszikus öntözőrendszer helyett porlasztó vagy csepegtető öntözőrendszert vásárolsz, a locsoláshoz akár 70%-al kevesebb víz is elegendő lesz.
Szintén hasznos trükk, ha a locsolórendszeredet megleped egy időzítővel: így te magad szabályozhatod, hogy melyik napszakban és mennyi ideig szeretnél locsolni. A rendszer automatikusan be- és kikapcsol, így a növényeid akkor sem halnak szomjan, ha történetesen nem vagy otthon néhány napig vagy hétig!
Ezt jól kifőztük: a tészta főzővizének új élete
Az olasz szakácsoktól rég megtanultuk, hogy a tészta főzővizéből egy-két löttyintésnyit a mártáshoz kell adni, hogy a benne lévő keményítő még selymesebbé tegye a szószt.
Azt tudtad, hogy a főzővíz többi részét sem érdemes kiönteni? A tészta – vagy akár a rizs – főzővize ugyanis pont ideális a virágzó növények és a veteményeskertek öntözésére. Kivéve persze ha szerelmes vagy, és túlságosan megsóztad a vizet: ebben az esetben a növények nem díjazzák a környezettudatos öntözési gesztusodat.
A főzővíz egyébként a mosogatásban is segít, mivel a benne lévő keményítő enyhén zsírtalanító hatású!
Éljen az akvárium vize!
Ha Te is a halrajongók klubjába tartozol, és tartasz otthon néhány pikkelyeset, bizonyára pontosan tudod, hogy az akvárium vizét még a legmodernebb vízforgatók használata mellett is rendszeresen ki kell cserélni. Legközelebb, amikor ráveszed magad a tartály kipucolására, a benne lévő vizet add a növényeknek! Az akvárium vize olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyért a növények – főleg a trópusi eredetűek – szó szerint rajonganak.
Fontos azonban, hogy az akvárium vizét mindig ellenőrizd, nehogy egy baktérium vagy más kórokozó megfertőzze a növényeidet!
Neked melyik praktika az új kedvenced?