Ha világnapokról van szó, az ENSZ-re lehet számítani. Az óceánok június 8-át kapták meg világnapnak, méghozzá közel 100 évvel ezelőtt, 1922-ben. Természetesen a tengereket sem hagyják ki a jóból, ezen a napon előttük is tisztelgünk.
A többi világnaphoz hasonlóan a június 8. is sokkal többről szól az ünneplésnél. Ez a nap azt a célt szolgálja, hogy ráirányítsa a figyelmet a tengereket és az óceánokat fenyegető problémákra, és egy környezettudatosabb életre sarkallja az emberiséget.
Élet az óceánok nélkül: nem lehetséges!
Az élet kialakulása a vízben kezdődött, nem csoda, hogy az óceánok és a tengerek pusztulása félelmetesen gyorsan a földi élet végét jelentheti. De vajon miért ennyire fontosak a bolygó jelentős részét elfoglaló sós vizek?
Az óceánok és a tengerek elképesztően sokoldalúak: színpompás biodiverzitással büszkélkedhetnek, kiemelt szerepet játszanak az éghajlat szabályozásában, és évente közel 800 millió ember számára biztosítanak munkát, megélhetést és táplálékot. De ez még nem minden, van még valami, ami miatt nélkülözhetetlenek: oxigént állítanak elő, méghozzá nem is keveset! A légkörben lévő oxigén nagyjából 45%-a a tengereknek és az óceánoknak köszönhető. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag minden hetedik levegővételedről ők gondoskodnak.
Mindezek tükrében az lenne a logikus, hogy a tengereket és az óceánokat hatalmas becsben tartsuk. Mégis, valahogy ennek az ellenkezője történik. Az emberiség évtizedek óta visszaél a természet gondoskodó önzetlenségével: kisajátítjuk az erőforrásokat, és évente 8-10 millió tonna hulladékot engedünk a tengerekbe és az óceánokba. Ezen hulladék nagy része műanyag, amely mikroműanyagokra bomlik le. Mindez nem pusztán szennyezi a vizeket, hanem a tengeri élővilág pusztulásához is nagyban hozzájárul. Ha pedig a biodiverzitás egyensúlya felborul, az katasztrófákhoz vezethet.
Mentsük, ami menthető
Ahogy az ivóvízkészlet vagy az erdők megmentése kapcsán is van még esélyünk megakadályozni a teljes pusztulást, úgy az óceánok és a tengerek jövője is a mi kezünkben van.
Az óceánok világnapja azt a célt is szolgálja, hogy megmutassa, mi mindent tehetünk vizeink megmentéséért. A kezdeményezések többsége a hulladéktermelés és a szén-dioxid csökkentésén, valamint az illegális halászat megszűntetésén dolgozik, bízva abban, hogy a vízi rezervátumok létrehozásával együtt a törekvések eredményeképp a tengerek és óceánok ökoszisztémája regenerálódhat, és ismét virágzásnak indulhat.
Mi, a Sofidelnél fontosnak tartjuk, hogy a magunk módján kivegyük a részünket az óceánok és a tengerek megmentéséért vívott küzdelemből. Pontosan ezért fektetünk nagy hangsúlyt arra, hogy a termékeink előállítása a lehetőségeinkhez mérten környezettudatos legyen. Folyamatos fejlődésben vagyunk, hogy lépést tartsunk az igényekkel, és a vásárlók elégedettsége mellett a Kék Bolygó háláját is kiérdemelhessük!